E-DZIENNIK
DOSTĘPNOŚĆ
RODO
NAPISZ
ZADZWOŃ
BIP

AKTUALNOŚCI

Rok szkolny 2022/2023

AKTUALNOŚCI

Dzień krawata w PSP3

PSP - 3 Stalowa Wola, 6 grudnia 2022.

30 listopada 2022r w naszej szkole odbył się andrzejkowy dzień krawata. Uczniowie, którzy dumnie nosili krawaty byli w tym dniu zwolnieni z odpowiedzi ustnych oraz kartkówek. Liczyła się dobra zabawa i poczucie humoru, do którego dodatkiem miał być krawat. Pomysłodawcą akcji był Samorząd Uczniowski.

 

Opiekunowie SUAKTUALNOŚCI

Wystawa biologiczna klas piątych

PSP - 3 Stalowa Wola, 6 grudnia 2022.

W listopadzie 2022 r. uczniowie klas 5 przygotowali wystawę biologiczną. Tematem przewodnim była budowa komórkowa organizmów. Powstały modele komórek zwierzęcych, roślinnych, grzybowych i bakteryjnych, wykonane z przeróżnych materiałów, w tym z surowców wtórnych.

Gratulujemy kreatywności i zapraszamy do obejrzenia efektów ich pracy.

 

Monika WędrochAKTUALNOŚCI

PROGRAM EDUKACYJNY „ AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA”

PSP - 3 Stalowa Wola, 2 grudnia 2022.

Dnia 30 listopada 2022 roku w ramach programu edukacyjnego „ Akademia Bezpiecznego Puchatka” odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli z uczniami klas pierwszych.

Policjanci uczyli dzieci, jak zgodnie z prawem poruszać się po drodze, jak przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze oraz przypomnieli o konieczności  noszenia odblasków, by być widocznym na drodze.

Zdobytą wiedzę z pewnością uczniowie wykorzystają w praktyce.                                  W ramach realizacji programu uczniowie otrzymali dyplomy.

 

koordynatorzy: Monika Laskowska, Jolanta MroczekAKTUALNOŚCI

"Z lasowiackiej zagrody – źródła folkloru lasowiackiego" - warsztaty edukacyjne

PSP - 3 Stalowa Wola, 2 grudnia 2022.

29 listopada klasy 2a i 2b uczestniczyły w edukacyjnych warsztatatach pod nazwą “Z lasowiackiej zagrody – źródła folkloru lasowiackiego”. Zajęcia poprowadzili instruktorzy MDK i były one oparte  na wiedzy etnograficznej, źródłach folkloru lasowiackiego oraz współczesnych technikach edukacyjnych.

W trakcie warsztatów uczniowie dowiedzieli się kim byli Lasowiacy i poznali elementy ich kultury, np. podstawowe kroki ludowego tańca, przyśpiewki lasowiackiej, charakterystyczne cechy haftu czy brzmienie instrumentów kapeli z naszego regionu.

Różnorodne zabawy łączyły aktywność fizyczną i umysłową i sprawiły, że zdobyte wiadomości na długo zostaną w pamięci. W prezencie obie klasy otrzymały również egzemplarze książki pani Janiny Sapińskiej- Wań „Niesforny Aniołek”.

 

K. Kusiowska,  R. MierzyńskaAKTUALNOŚCI

Zbiórka karmy dla bezdomnych psów i kotów

PSP - 3 Stalowa Wola, 2 grudnia 2022.

W listopadzie 2022 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji charytatywnej „ Zbiórka karmy dla bezdomnych psów i kotów”.

Celem przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób  dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce. Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom i rodzicom za włączenie się w zorganizowaną akcję.

Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk!

 

Koordynator Jolanta Mroczek

 

Artykuł o akcji na portalu Stalowe MiastoAKTUALNOŚCI

Warsztaty w Miejskiej Bibliotece Publicznej kl. 5b i 5d

PSP - 3 Stalowa Wola, 1 grudnia 2022.

Czym są właściwe relacje międzykoleżeńskie oraz jak odróżnić prawdziwą przyjaźń od fałszywej zastanawiali się uczniowie klas piątych naszej szkoły podczas warsztatów zorganizowanych przez Miejską Biblioteką Publiczną.

 

Dla naszych uczniów została przygotowana prezentacja w oparciu o książkę „Dobre i złe przyjaźnie” Elżbiety Zubrzyckiej. Po pogadance przyszedł czas na ćwiczenia i zabawy. Uczniowie wybierali kryteria, które decydują o tym, że chcemy by dana osoba była naszym przyjacielem. Wśród najważniejszych z nich znalazło się m.in. zaufanie, szacunek, lojalność, dotrzymywanie tajemnic. W grupach uczniowie tworzyli przepis na prawdziwą przyjaźń. Okazuje się, że do prawdziwej przyjaźni potrzebna jest przede wszystkim "pełna szklanka" zaufania i szczerości. Wszyscy stworzyli także sieć dobrych cech swoich kolegów i koleżanek z klasy. Była zabawa w odgadywanie „kto to jest” na podstawie zadawanych pytań. Nasi uczniowie mieli także okazję zapoznać się z książkami, w których pojawiają się przyjaźń siostrzana, paczka przyjaciół, przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem czy przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt. Na koniec każdy stwierdził, że w przyjaźni nie ma miejsca na pychę, przekonanie o własnej wyjątkowości, na gniewanie się i dokuczanie. Jest za to wzajemna pomoc, lojalność, zaufanie, dobra komunikacja i radość ze wspólnie spędzonego czasu.

 

Serdecznie dziękujemy pracownikom biblioteki za możliwość uczestniczenia w warsztatach.

 

Wychowawcy klas piątychAKTUALNOŚCI

Lasowiackie dziedzictwo - edukacja regionalna klasa 1c

PSP - 3 Stalowa Wola, 22 listopada 2022.

22 listopada 2022 roku klasa 1c uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z kulturą i tradycjami Lasowiaków, dawnych mieszkańców Dolnego Sanu.

Oglądali wyposażenie domów i podziwiali stroje ludowe. Wśród nich żupan kobiecy, wyszywany, ozdobny pas, kobiece koszule zdobione haftem krzyżykowym oraz wiele barwnych spódnic i chust.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja przedmiotów związanych z wyposażeniem dawnych chałup, zajęciami gospodarczymi i rolniczymi. 

Zwiedzanie zakończyliśmy warsztatami plastycznymi, na których została wykonana postać Lasowiaczki w ruchu.

 

Bożena KowalczykAKTUALNOŚCI

Podkarpacki Konkurs „Literatura i Dzieci”

PSP - 3 Stalowa Wola, 18 listopada 2022.

18 listopada odbyły się rejonowe przesłuchania Podkarpackiego Konkursu „Literatura i Dzieci” pod hasłem „Te, co skaczą i fruwają…”. Eliminacje zorganizował Tarnobrzeski Dom Kultury.

 

W konkursie wzięły udział uczennice naszej szkoły: Julia Kwapień (IIb), Blanka Surowiec (kl. IIIa), Julia Polowska (IVc), które z sukcesem kilka dni wcześniej przeszły przez eliminacje I etapu (powiatowe).

 

Jury konkursowe po wysłuchaniu 87 przesłuchań do konkursu wojewódzkiego nominowało: Blankę Surowiec i Julię Polowską.

 

Trzymamy mocno kciuki za dziewczyny, życząc im sukcesu w Rzeszowie!

 

Ewa WąsikAKTUALNOŚCI

Spotkanie autorskie z pisarką, panią Joanną Jagiełło

PSP - 3 Stalowa Wola, 17 listopada 2022.

Uczniowie klas VIb i VIc wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarką, panią Joanną Jagiełło, zorganizowanym 17 listopada przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Jego uczestnicy mieli okazję porozmawiać z Gościem, poznać ciekawostki z jego życia, tematykę utworów adresowanych do dzieci i młodzieży. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

 

Po jego zakończeniu można było nabyć książki pani Jagiełło z jej osobistą dedykacją, wykonać pamiątkowe zdjęcie. Największym powodzeniem cieszyły się powieści „Urodziny” i „Czekolada z chili”.

 

Ewa WąsikAKTUALNOŚCI

Wojewódzki Konkurs Patriotyczny pn. „Ojczyzna w poezji, pieśni i piosence”

PSP - 3 Stalowa Wola, 17 listopada 2022.

Centrum Kultury w Zarzeczu zorganizowało adresowany do wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych Wojewódzki Konkurs Patriotyczny pn. „Ojczyzna w poezji, pieśni i piosence”, nad którym honorowy patronat objął Marszałek Województwa Podkarpackiego, pan Władysław Ortyl.

 

W zmaganiach konkursowych wziął udział Miłosz Wosk z klasy VIIa, który po eliminacjach I etapu wystąpił w przesłuchaniach finałowych w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu (koło Jarosławia)  i zajął w nich I miejsce. Miłosz prezentował wiersz S. Balińskiego „Ojczyzna Szopena”, wykazując się doskonałym warsztatem deklamatorskim, świetnym zrozumieniem treści utworu i świadomością jego przesłania.

Miłosz, jako laureat konkursu, był również gościem podczas koncertu zorganizowanego z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Zespół Szkół im. W. Witosa w Zarzeczu.

Serdecznie gratulujemy!

 

Ewa WąsikAKTUALNOŚCI

Poczet Sztandarowy PSP nr 3 na obchodach Święta Niepodległości

PSP - 3 Stalowa Wola, 11 listopada 2022.

W dniu 11 listpada 2022 roku odbyły się w Stalowej Woli obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowane przez władze miasta.

 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę, która została odprawiona o godz. 16.00 w Bazylice Konkatedralnej w Stalowej Woli.

 

Po Mszy Świętej odbył się przemarsz na Plac Piłsudskiego z udziałem Kompanii Honorowej i Pocztu Sztandarowego Garnizonu Nisko oraz służb i klas mundurowych.

 

Na Placu Piłsudskiego odbyły się oficjalne uroczystości wojskowe oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas ósmych wraz z Pocztem Sztandarowym.

 

Opiekunowie SUAKTUALNOŚCI

Święto Niepodległości 2022

PSP - 3 Stalowa Wola, 11 listopada 2022.

W naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości - święta państwowego obchodzonego corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918r, po 123 latach zaborów.

Podczas uroczystości młodzież zaprezentowała wiersze, pieśni, tańce, które tematycznie wzbogaciły wiedzę historyczną oraz wprowadziły nas w uroczysty nastrój. Mogliśmy zobaczyć talenty uczniów, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom swoich umiejętności

Uczniowie zaangażowani w organizację akademii to:

Klasa 6a:

Magdalena Bednarz, Zuzanna Cielepak, Amelia Cwanek, Nadia Dereń, Mateusz Koc, Kuba Kwitek, Maja Maksimek, Amelia Rejzerewicz, Bartłomiej Różański, Jakub Siudzik, Hanna Skrok, Magdalena Stępień, Karina Szwedo, Antoni Szymczyk, Radosław Wilk, Franciszek Wyka.

Klasa 6b:

Martyna Bednarczyk, Wiktoria Duszka, Magdalena Korniak, Julianna Kuca, Patrycja Rojek.

Klasa 7a:

Magdalena Raczyńska, Miłosz Wosk.

Klasa 7b:

Julita Siembida.

Klasa 8a:

Kinga Zając, Dominika Pazik, Oliwia Siudzik, Martyna Paprocka, Magdalena Biernat, Wiktoria Napieracz.

Klasa 8b:

Natalia Religa, Marlena Seltenreich, Zuzanna Kowalczyk, Natalia Pęcikiewicz, Szymon Owczarz, Szymon Gajewski.

Klasa 8c:

Karolina Tkaczyk, Zuzanna Sutyła, Witold Majerski, Kacper Starzomski.

Klasa 8e:

Aleksandra Flis.

Gościnnie: Michał Małek, uczeń klasy 7b PSP-11.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

 

Anna Partyka, Aneta Florek, Roman Ziółkowski

Opracowanie video: Łukasz PiłatAKTUALNOŚCI

Klasy 2a i 2b na spektaklu „Tajemnice przyszowskiego lasu”

PSP - 3 Stalowa Wola, 10 listopada 2022.

Dnia 10.11.22 r. uczniowie klasy 2a i 2b wybrali się na wycieczkę do Rozwadowskiego Domu Kultury „Sokół” na sztukę „Tajemnice przyszowskiego lasu” w wykonaniu Teatru Lalkowego „Przytulanka”. Celem wyjazdu było między innymi podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem oglądali spektakl, dzięki któremu dowiedzieli się skąd się wzięły krasnoludki i jak powstała nazwa Przyszów, w którym to Kazimierz Wielki postawił zameczek myśliwski. Nastrojowa muzyka i zmienne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Po obejrzeniu przedstawienia dzieci mogły porozmawiać z aktorami i dokładnie obejrzeć lalki, które odgrywały poszczególne role. Uśmiechy na twarzach naszych uczniów oraz radosne opowieści były dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

 

Katarzyna Kusiowska, Renata MierzyńskaAKTUALNOŚCI

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Centralnym Okręgu Przemysłowym

PSP - 3 Stalowa Wola, 10 listopada 2022.

10 listopada w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli odbyła się I edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o COP-ie.

Do rywalizacji stanęły stalowowolskie podstawówki w dwuosobowych zespołach.

Naszą szkołę reprezentowali Szymon Czuj i Mateusz Kotulski z klasy 6b.

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

 

Sebastian SzwedoAKTUALNOŚCI

Wojskowa Gra Terenowa

PSP - 3 Stalowa Wola, 11 listopada 2022.

Szanowni Państwo,

 

zapraszamy całe grono pedagogiczne wraz z uczniami do wspólnego świętowania 104. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W dniu 11 listopada na „Błoniach Nadsańskich” w Stalowej Woli odbędzie się Wojskowa Gra Terenowa, podczas której będzie można między innymi sprawdzić się jako saper, nauczyć się składać i rozkładać broń, a także wziąć udział w instruktażu z udzielania pierwszej pomocy. Zgłoszone drużyny powinny liczyć od 3 do 5 osób. Dla uczestników gry nie zabraknie wojskowej grochówki. To tylko nieliczne atrakcje, które będą czekać tego dnia na wszystkich uczestników.

 

Zwracamy się również do Państwa z uprzejmą prośbą o umieszczenie przesłanych informacji dotyczących „Wojskowej Gry Terenowej” na Państwa stronach internetowych oraz portalach społecznościowych.

 

Z poważaniem

 

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Nisku

 

Konkurencje Wojskowej Gry Terenowej organizowanej w Stalowej Woli [.pdf]

 

Regulamin - Wojskowej Gry Terenowej [.pdf]

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIA UDZIAŁU [.doc]

 

OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA [.doc]

 

Lista osób wyznaczonych do rejestracji [.pdf]AKTUALNOŚCI

Zabawa w gotowanie kl. 1 c

PSP - 3 Stalowa Wola, 9 listopada 2022.

Dnia 9 listopada 2022 roku klasa 1 c uczestniczyła w warsztatach kulinarnych w hali owocowo - warzywnej ,, Zieleniak "w Stalowej Woli.

Tematem Zabawy w gotowanie było przygotowanie koktajlu ze szpinaku i pankejków z dyni.

Podczas zajęć mali kucharze poznali różne smaki, zapachy, miary kuchenne, składniki, warzywa i owoce.

Zapoznali się z podstawami przygotowania koktajlu i pankejków.

Zmierzyli się z umiejętnościami odmierzania, mieszania, krojenia i roztrzepywania.

W trakcie warsztatów zachowane były zasady bezpieczeństwa oraz obsługi blendera i miksera.

Po degustacji przygotowanych dań uczniowie stwierdzili, że zdrowe przysmaki smakują zdecydowanie lepiej niż sklepowe produkty.

 

Bożena KowalczykAKTUALNOŚCI

Konkurs "Literatura i dzieci"

PSP - 3 Stalowa Wola, 8 listopada 2022.

Dnia 8 listopada odbyły się miejskie eliminacje konkursu "Literatura i dzieci" pod hasłem "Te co skaczą i fruwają". Celem konkursu było popularyzowanie literatury dziecięcej, rozwijanie wyobraźni i spontaniczności oraz promocja dokonań artystycznych dzieci. "Trójkę" reprezentowało liczne grono recytatorów. Jury konkursowe nominowało do następnego etapu trzy uczennice naszej szkoły: Julię Kwapień (II b), Blankę Surowiec (III a) i Julię Polowską (IV c). Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

 

Joanna Krawczyk-BojarskaAKTUALNOŚCI

"Łowcy smogu. Misja – czyste powietrze"

PSP - 3 Stalowa Wola, 7 listopada 2022.

7 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej podsumowano konkurs plastyczny „Łowcy smogu. Misja – czyste powietrze”. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych w Stalowej Woli mieli za zadanie stworzenie kolażu, którego zadaniem jest propagowanie czystego powietrza na terenie miasta i okolic. Wszystkie nadesłane prace dostępne są do oglądania na wystawie w budynku biblioteki. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymała uczennica klasy II b Klaudia Zawadzka.

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Renata MierzyńskaAKTUALNOŚCI

„Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”

PSP - 3 Stalowa Wola, 3 listopada 2022.

Dnia 3-listopada uczniowie klasy 5a zwiedzali wystawę „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem” w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Ekspozycja podzielona na moduły-przystanki przeprowadziła nas przez historię od założenia miasteczka w 1690 r. do wybuchu II wojny światowej. Zwiedzanie zaczęliśmy od książęcej rodziny Lubomirskich, która przez ponad 200 lat władała charzewicko-rozwadowskimi dobrami. Kolejne przystanki prowadziły  nas przez dialog kultur w Rozwadowie, charakterystykę mieszczaństwa rozwadowskiego, życie kulturalne, religijne i patriotyczne. Była to pasjonująca podróż w czasie.

 

Łukasz PiłatAKTUALNOŚCI

Wyjazd klasy 2a i 2b do Muzeum COP

PSP - 3 Stalowa Wola, 3 listopada 2022.

Dnia 3 listopada 2022 roku klasy 2a i 2b udały się do Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego  w Stalowej Woli. Dzieci miały okazję zwiedzić wystawę czasową pod nazwą „Kątem Oka”, która odsłoniła przed nimi wiele zagadek ludzkiego wzroku. Dzięki niecodziennym stanowiskom interaktywnym uczniowie mogli poznać anatomię ludzkiego oka oraz samodzielnie wykonywać różne eksperymenty. Wyjątkową atrakcją była wizyta na stałej wystawie „Miasto dzieci”, na której można się było przenieść w lata 70 – te i pobawić się w ówczesnej kuchni, gabinecie lekarskim, strażnicy miejskiej czy zwiedzić więzienie.  Największą popularnością cieszyła się możliwość samodzielnego wznoszenia budowli z klocków, imitujących cegły. Ten wyjazd edukacyjny na długo zostanie w pamięci uczniów i zachęcił do ponownego odwiedzenia muzeum.

 

K. Kusiowska, R. MierzyńskaAKTUALNOŚCI

Poczet Sztandarowy PSP-3 na grobie Westerplatczyka

PSP - 3 Stalowa Wola, 1 listopada 2022.

Poczet Sztandarowy PSP nr 3 im. Bohaterów Westerplatte złożył hołd na grobie śp. ppor. Bronisława Kochana, obrońcy Westerplatte spoczywającego na rozwadowskiej nekropolii.

Zaprezentowano Sztandar Szkoły, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Poczet Sztandarowy reprezentowali: Aleksandra Flis, Amelia Partyka i Wiktor Sobolewski.

 

Obrona Westerplatte we wrześniu 1939 r. urosła do rangi bohaterskiego i bezwarunkowego oporu wobec agresji. Jest symbolem walki o niezbywalne prawa narodu do wolności i suwerennego bytu państwowego.

 

Bronisław Kochan był członkiem bohaterskiej załogi Westerplatte.

Urodził się w Charzewicach 8 sierpnia 1916 roku. W wieku szesnastu lat zaczął naukę w Szkole Podoficerskiej dla Małoletnich w Nisku. Po jej ukończeniu w stopniu starszego strzelca został skierowany do 3. Pułku Piechoty Legionów w Jarosławiu. Dnia 5 kwietnia 1939 r. został skierowany na Westerplatte.

W czasie obrony był zastępcą dowódcy wartowni nr 3. Po kapitulacji jako jeniec wojenny przebywał w Stalagu. Z niewoli powrócił do kraju w 1945 r.

Bronisław Kochan zmarł 6 lipca 1990 roku.

 

Cześć Jego Pamięci!

 

Sebastian SzwedoAKTUALNOŚCI

W hołdzie ofiarom niemieckiego terroru

PSP - 3 Stalowa Wola, 1 listopada 2022.

Poczet Sztandarowy PSP nr 3 oddał hołd ofiarom niemieckiego terroru z lat II wojny światowej.

 

Sztandar Szkoły zaprezentowano na rozwadowskim cmentarzu przy tablicy upamiętniającej stracenie 90 polskich patriotów w Rozwadowie i Charzewicach w październiku 1943 roku, jako odwet za działalność grup dywersyjnych Armii Krajowej.

 

Uczniom naszej szkoły towarzyszła grupa wychowanków Przedszkola nr 5 w Rozwadowie.

 

Poczet Sztandarowy reprezentowali: Aleksandra Flis, Amelia Partyka i Wiktor Sobolewski.

 

Cześć Ich Pamięci!

 

Sebastian SzwedoAKTUALNOŚCI

Stalowowolski Klub Morsów „Lodołamacze” w PSP-3

PSP - 3 Stalowa Wola, 28 października 2022.

W piątek 28 października klasa 2 b gościła przedstawiciela Stalowowolskiego Klubu Morsów „Lodołamacze”, który podjął się nie lada wyzwania. Ośmiu panów na początku września postanowiło pokonać rowerami trasę Zakopane – Hel w siedem dni, pokonując w sumie 930 kilometrów. Oglądnęliśmy filmową relację z tej wyprawy, pan Tomasz Wosk opowiedział o trudnościach, jakie ich spotkały w trasie, ale również o miłych i inspirujących momentach. Następnie rozmawialiśmy o bezpieczeństwie podczas jazdy rowerem, co może się przydać podczas podróżowania, a co jest wręcz nieodzowne. Na pamiątkę spotkania każdy uczeń otrzymał odblaskową opaskę oraz mapkę powiatu stalowowolskiego z opisem ciekawych w tym regionie miejsc do zwiedzania. Nie obyło się również bez pamiątkowego zdjęcia.

 

Renata MierzyńskaAKTUALNOŚCI

Kątem Oka - Wizyta w muzeum COP

PSP - 3 Stalowa Wola, 27 października 2022.

W dniach 26 i 27 października 2022r., uczniowie klas 5b i 5d odwiedzili stalowowolskie muzeum, gdzie mieli możliwość uczestniczyć w zwiedzaniu wystawy czasowej pt. "Kątem Oka" oraz uczestniczyć w warsztatach.

 

Wystawa ta otwiera przed ciekawskimi świat optyki. Dzięki niecodziennym stanowiskom interaktywnym uczniowie mieli okazję utrwalić anatomię ludzkiego oka oraz samodzielnie wykonać różne eksperymenty z zakresu optyki, fizyki i neurologii. Mogli doświadczyć w jaki sposób powstają iluzje optyczne.

A to wszystko za sprawą kilkunastu niecodziennych eksponatów stworzonych przez naukowców. Zwiedzanie ekspozycji oparte było na doświadczeniu i indywidualnej aktywności każdego zwiedzającego.

 

Wiktor WędrochAKTUALNOŚCI

Częściowe zaćmienie Słońca

PSP - 3 Stalowa Wola, 25 października 2022.

W dniu 25 października 2022 roku na terenie Polski można było zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca. Największa część tarczy słonecznej zakryta była na północnym wschodzie kraju (woj. suwalskie), najmniejsza na południowym zachodzie (woj. dolnośląskie).

Ten kosmiczny spektakl na niebie nie umknął uwadze naszym podopiecznym, którzy tego dnia mieli okazję w sposób poglądowy utrwalić  teoretyczną wiedzę o prawach rządzących naszym Układem Słonecznym.

 

Sebastian SzwedoAKTUALNOŚCI

Wyjazd edukacyjny do teatru

PSP - 3 Stalowa Wola, 25 października 2022.

Dnia 25 października klasy VIII b, VIII f oraz VII a udały się do Rzeszowa w celu obejrzenia spektaklu "Dziady cz. II" Adama Mickiewicza.

 

Celem wyjazdu było krzewienie kultury i estetyki żywego słowa, nabranie ogłady i kultury osobistej w obcowaniu ze sztuką, wszechstronny i harmonijny rozwój uczniów, uwrażliwienie na piękno. 

 

Uczniowie i opiekunowie byli pod dużym wrażeniem klimatu przedstawienia, na który składała się  doskonała gra aktorska, minimalistyczna dekoracja, obecność realistycznych rekwizytów i ognia na scenie.

 

Joanna Krawczyk-BojarskaAKTUALNOŚCI

Warsztaty w Miejskiej Bibliotece Publicznej, kl. 5a

PSP - 3 Stalowa Wola, 27 października 2022.

W dniu 20 października klasa 5a wzięła udział w zajęciach w Miejskiej  Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli.  Dla naszych uczniów została przygotowana prezentacja w oparciu o książkę „Dobre i złe przyjaźnie” Elżbiety Zubrzyckiej. Uczniowie w trakcie zajęć rozwijali umiejętności współdziałania w grupie, uczyli się przezwyciężać nieśmiałość,  budowali pozytywny obraz samego siebie poprzez pozytywne wzmocnienie ze strony innych osób, tworzyli sieć dobrych cech swoich kolegów i koleżanek z klasy oraz wybierali kryteria, które decydują o tym, że chcemy by dana osoba była naszym przyjacielem, kolegą, koleżanką. W grupie najważniejszych z nich znalazło się m.in. zaufanie, szacunek, lojalność, dotrzymywanie tajemnic. Nasi uczniowie mieli także okazję zapoznać się z książkami, w których pojawiają się rożne formy przyjaźni: przyjaźń siostrzana, paczka przyjaciół, przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem czy przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt.

 

Łukasz PiłatAKTUALNOŚCI

Program Akademia Bezpiecznego Puchatka - klasa 1 c

PSP - 3 Stalowa Wola, 24 października 2022.

Dnia 24 października 2022 roku uczniowie klasy I c rozpoczęli zajęcia w bibliotece szkolnej z programu profilaktycznego Akademia Bezpiecznego Puchatka.

Celem programu są tematy związane z bezpieczeństwem dzieci w pięciu sferach: na drodze, w domu, w szkole, w internecie, a także w relacji z rówieśnikami.

Pierwszoklasiści to mali bohaterowie, którzy od momentu przekroczenia progu szkoły mierzą się z różnymi wyzwaniami. Choć zabawa im towarzyszy, to rozpoczęcie nauki stawia przed nimi nowe zadania. Dzieci nauczą się koncentracji, zapamiętywania, kreatywności, a także umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach. Wszystko po to, aby być gotowym na kolejne doświadczenia w tym m. in. pierwszy samodzielny powrót do domu, oczekiwanie na przyjście rodziców, kontakty z nowo poznanymi rówieśnikami, czy przeglądanie internetu, gdzie wbrew pozorom nie zawsze wszystko jest bezpieczne.

 

Bożena Kowalczyk, Monika Laskowska, Jolanta MroczekAKTUALNOŚCI

Międzyszkolny konkurs "Master Szef"

PSP - 3 Stalowa Wola, 21 października 2022.

21 października 2022 roku uczniowie klasy 6a wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie "Master Szef" organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 w Stalowej Woli. Celem spotkania było propagowanie zasad zdrowego żywienia, integrowanie społeczności międzyszkolnej, a także nauka poprzez zabawę. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością ubicia piany z białek, lepienia pierogów, czy też wiedzą z zakresu składników pokarmowych zawartych w diecie i ich wpływu na zdrowie. Nasi uczniowie poradzili sobie wspaniale we wszystkich konkurencjach. Konkurs odbył się w bardzo wesołej i przyjaznej atmosferze. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

 

Aneta Florek, Monika LaskowskaAKTUALNOŚCI

Pasowanie na Ucznia 2022

PSP - 3 Stalowa Wola, 18 października 2022.AKTUALNOŚCI

Święto Edukacji Narodowej

PSP - 3 Stalowa Wola, 17 października 2022.

17 października 2022 r.  odbył się apel związany z Dniem Komisji Edukacji Narodowej,  popularnie zwanym Dniem Nauczyciela. Przygotowali go uczniowie klasy 8c.

 

Dzień Komisji Edukacji Narodowej obchodzimy na pamiątkę powołania  14 października 1773r. organu władzy oświatowej - pierwszego w Polsce i Europie. Założycielami komisji  byli król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj i sejm rozbiorowy.

 

W ramach reformy edukacji wprowadzono  samodzielny przedmiot - język polski i opracowano podręczniki w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych wraz z  polskim nazewnictwem, które do dzisiaj jest podstawą terminologii chemicznej, fizycznej i matematycznej.

 

Komisja Edukacji Narodowej  zarządzała Biblioteką Załuskich, która stała się pierwszą polską biblioteką publiczną, prekursorką Biblioteki Narodwej.

 

Uczniowie przypomnieli te najważniejsze fakty z historii Polski , a później w formie ciekawostek  zaprezentowali współczesne systemy szkolnictwa w Anglii, Niemczech i Polsce. Informacje  były wzbogacone o prezentację multimedialną, a okrasiły je recytacje  wierszy, dedykowane nauczycielom, w języku polskim i angielskim.

 

Ważnym akcentem była oprawa muzyczna  - utwory instrumentalne na gitarę elektryczną, akordeon i skrzypce oraz dwie piosenki „Jast the two of us” i „Bohemian Rhapsody” w wykonaniu Kacpra Starzomskiego (wokal), Kingi Zając (skrzypce) i Witolda Majerskiego (gitara).

 

Wszystkim nauczycielom życzymy wspaniałych uczniów, zadowolenia i satysfakcji z pracy.

 

Irena StecAKTUALNOŚCI

Klasa 8a w Świetlicy Socjoterapeutycznej "Tęcza"

PSP - 3 Stalowa Wola, 12 października 2022.

W dniu 12 października klasa 8a wzięła udział w zajęciach animacyjno-sportowych w Świetlicy Socjoterapeutycznej TĘCZA. Celem tych zajęć była integracja zespołu klasowego poprzez lepsze poznanie i zrozumienie się. Uczniowie w trakcie zajęć rozwijali umiejętności współdziałania w grupie, budowali pozytywny obraz samego siebie poprzez pozytywne wzmocnienie ze strony innych osób. Jednym z ważniejszych aspektów było tworzenie poczucia bezpieczeństwa i zaufania w zespole klasowym. Uczniowie wrócili z zajęć bardzo zadowoleni.

 

Karolina MazurekAKTUALNOŚCI

Warsztaty kulinarne

PSP - 3 Stalowa Wola, 7 października 2022.

W dniach 6 i 7 października uczniowie z klas trzecich uczestniczyli w warsztatach kulinarnych pt. „Zabawa w gotowanie”, które zorganizowano w hali „ Zieleniak” w Stalowej Woli.

 

W ramach zajęć dzieci przygotowały: koktajl ze szpinakiem oraz pankejki dyniowe. Po wspólnym gotowaniu nastąpiła degustacja przygotowanych potraw. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że dania z warzyw są bardzo smaczne i zdrowe. Uczniowie byli bardzo zainteresowani gotowaniem.

 

Dziękujemy za atrakcyjne zajęcia.

 

Anna MyśliwiecAKTUALNOŚCI

Wycieczka II c Zabrnie

PSP - 3 Stalowa Wola, 6 października 2022.

6 października uczniowie klasy II c odwiedzili Zagrodę Edukacyjna w Zabrniu i wzięli udział w warsztatach „Odkrywamy tajemnice pszczół”.

Uczniowie mieli okazję podglądać pszczoły w pokazowym, przezroczystym ulu, w którym obserwowały prace pszczół na żywo. Dowiedzieli się wielu ciekawostek o tych niezwykłych owadach. Poznali i posmakowali różnych rodzajów miodu i innych produktów pszczelich. Ubrani w prawdziwe stroje pszczelarskie i kapelusze zwiedzili pasiekę. Samodzielnie wykonali świeczkę z wosku pszczelego. Na koniec było ognisko i pieczenie kiełbasek.

Wyjazd ten był bardzo ciekawy i dostarczył dzieciom wiele wrażeń. Uczniowie  już wiedzą, że pszczoły to bardzo pożyteczne zwierzęta, najbardziej potrzebni mieszkańcy naszej planety i wszyscy musimy o nie dbać.

 

Renata ZiajkaAKTUALNOŚCI

Bieg Orląt 2022

PSP - 3 Stalowa Wola, 5 października 2022.

W dniu 5.10.2022  roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Biegu Orląt”. Zawody te symbolicznie przypominają o 1421 dzieciach , które zginęły podczas walk w obronie Lwowa w latach 1918-1919. Uczniowie w tych zawodach pokonują dystans 1421 metrów.

 

Z klas trzecich naszą szkołę reprezentowali:

 

Budziło Pola

Burek Julia

Głaz Ignacy

Jędryczko Alicja

Karczemny Miłosz

Kłosowski Milan

Kwaśnik Karolina

Kwiecień Oliwia

Łętek Jakub

Małek Bartosz Paweł

Sikora Julia

 

Wszyscy uczniowie  ukończyli bieg. Gratulujemy uczestnikom.

 

Anna MyśliwiecAKTUALNOŚCI

Klasa I c w Muzeum COP

PSP - 3 Stalowa Wola, 30 września 2022.

30 września 2022 roku uczniowie klasy 1c odwiedzili stałą wystawę z Muzeum COP w Stalowej Woli. Poprzez zabawę i dzięki wykorzystaniu ekranów multimedialnych, słuchawek i innych urządzeń interaktywnych w przestrzeniach dla dzieci uczniowie zmieniali koło w samochodzie, bawili się w młodego strażaka, pracownika poczty, ekpedientkę, fizyka i architekta. Każdy z uczniów mógł przebrać się z strój hutnika i zobaczyć od środka piec martenowski oraz poczuć frajdę z latania samolotem.

Na koniec czekał na uczniów słodki poczęstunek i prezenty dla kolegów z klasy, bo przecież w tym dniu obchodziliśmy Dzień Chłopaka.

 

Bożena KowalczykAKTUALNOŚCI

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza 7a

PSP - 3 Stalowa Wola, 29 września 2022.

29 września uczniowie klasy VIIa przeszli ścieżką edukacyjno-przyrodniczą „Ciemny Kąt”, aktywnie spędzając czas w kontakcie z okoliczną przyrodą. Wyjście stanowiło możliwość poznania walorów krajobrazowych i przyrodniczych najbliższej okolicy. Było też okazją do integracji grupy – uczniowie miło spędzali czas przy ognisku, podczas zabaw, rozmów. Nawet wymagająca pogoda nie była w stanie zepsuć miłego klimatu spotkania.

 

Ewa WąsikAKTUALNOŚCI

Klasa 6a w Świetlicy Socjoterapeutycznej Tęcza

PSP - 3 Stalowa Wola, 28 września 2022.

W dniu 28 września 2022r klasa 6a wybrała sie na zajęcia animacyjno-sportowe do Świetlicy Socjoterapeutycznej TĘCZA przy ulicy Popiełuszki.

Zajęcia miały charakter integracyjny, uczniowie pracowali w grupach, zdobywali punkty, pracowali na czas, mogli się wykrzyczeć a później wyciszyc. Duzym zainteresowaniem cieszyla się chusta animacyjna, która pomogła nam wyzbyc się negatywnych emocji. W kolejnym etapie był czas na życzenia i słodki upominek dla chłopców, bo zajęcia zbiegły sie z obchodami Dnia Chłopaka. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do swoich domów.

 

Aneta FlorekAKTUALNOŚCI

Z wizytą w Muzeum COP. „Centralny Okręg Przemysłowy. Narodziny innowacyjnego przemysłu w Polsce”

PSP - 3 Stalowa Wola, 21 września 2022.

W dniach 19 i 21 września 2022r. uczniowie klas 5d i 5b zwiedzali wystawę stałą w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli. Uczniowie poznawali historię dziedzictwa przemysłowego Stalowej Woli - COPu - powstałego 85 lat temu na południowo-centralnych obszarach ówczesnej Polski, w tzw. "geograficznym trójkącie bezpieczeństwa”.

 

Muzeum gwarantuje niezapomnianą zabawę dzięki wykorzystaniu ekranów multimedialnych, słuchawek, specjalnych włączników czy urządzeń uruchamiających kolejne strefy interaktywne. W przestrzeniach dla dzieci można m.in. zmienić koło w samochodzie czy pobawić się w młodego redaktora, architekta, strażaka lub chemika.

 

Monika WędrochAKTUALNOŚCI

Wyjazd edukacyjny „W krainie ewolucji przyrodniczych i rewolucji historycznych – Góry Świętokrzyskie”

PSP - 3 Stalowa Wola, 16 września 2022.

16 września klasy 7a i 7b wzięły udział w wyjeździe edukacyjnym pn. „W krainie ewolucji przyrodniczych i rewolucji historycznych – Góry Świętokrzyskie”.

 

W jego programie znalazła się wizyta w jaskini „Raj” umożliwiająca podziwianie unikatowych zjawisk krasowych, zwiedzanie zamku królów polskich w Chęcinach, wizyta na Świętym Krzyżu słynącym m.in. z relikwii Krzyża Świętego. Uczniowie obserwowali też efekty plejstoceńskich zlodowaceń w formie gołoborzy oraz zachwycali się wiekiem i ogromem jednego z najstarszych drzew w Polsce – dębu „Bartek” w Zagnańsku.

 

Wyjazd, który pozwolił na poznanie cennych obiektów przyrodniczych i zabytków kultury materialnej Ziemi Świętokrzyskiej, stanowił również formę integracji grupy. Uśmiechnięte twarze uczniów wskazują, że cel ten został również zrealizowany.

 

Ewa WąsikAKTUALNOŚCI

„Przyroda w balladach Adama Mickiewicza” - projekt edukacyjny

PSP - 3 Stalowa Wola, 13 września 2022.

13 września uczniowie klas VIIa i VIIIc wzięli udział w projekcie zatytułowanym „Przyroda w balladach Adama Mickiewicza” zorganizowanym przez pracowników filii KUL-u w Stalowej Woli w ramach XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Była to okazja do bliższego zapoznania się z wybranymi balladami naszego wieszcza realizującymi motyw natury („Świteź”, „Świtezianka, „Lilije”).

 

Zajęcia wpisywały się w obchody Roku Romantyzmu Polskiego i przeprowadzoną niedawno akcję pod nazwą Narodowe Czytanie propagującą w tym roku utwory z tomiku „Ballady i romanse” A. Mickiewicza.

 

Ewa WąsikAKTUALNOŚCI

"Hałas - sprawdź, czy głośno krzyczysz" - warsztaty kl. 4a

PSP - 3 Stalowa Wola, 13 września 2022.

Dnia 13 września klasa IV a brała udział w warsztatach "Hałas - sprawdź, czy głośno krzyczysz". Celem warsztatów było przekazanie dzieciom informacji na temat dźwięków i hałasu. Uczniowie dowiedzieli się, jakie mamy normy hałasu oraz jak się przed nim chronić. Impreza odbywała się w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki.

 

Joanna Krawczyk-BojarskaAKTUALNOŚCI

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2022/2023

PSP - 3 Stalowa Wola, 1 września 2022.

Dnia 1 września odbyła się w nowej sali gimnastycznej naszej szkoły miejska uroczysta inauguracja roku szkolnego 2022/2023.

 

Oficjalną część poprzedziła Msza św. w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski. Na uroczystość przybyli: wiceminister infrastruktury poseł na Sejm RP pan Rafał Weber, prezydent Stalowej Woli pan Lucjusz Nadbereżny, naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia pani Magdalena Wrońska – Bulec, przewodnicząca Rady Rodziców pani Jolanta Sobieska, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz uczniowie klas VI, VII, VIII.

 

Uroczystość składała się z dwóch części. Pierwsza część miała charakter historyczny, wspomniane zostały dramatyczne wydarzenia września 1939 roku oraz bohaterska obrona Westerplatte. Złożony został hołd wszystkim walczącym i poległym w czasie II wojny światowej. Druga część to radosne, pełne optymizmu powitanie nowego roku szkolnego. Akademię uświetniły występy zespołu muzycznego, solistów, recytatorów oraz tancerzy.

 

Wiceminister infrastruktury, pan Rafał Weber pogratulował wszystkim tym, którzy zaangażowali się, by budowa nowej sali gimnastycznej została sfinalizowana.

 

Pan Prezydent Lucjusz Nadbereżny w swoim wystąpieniu życzył, aby nadchodzący rok szkolny był czasem owocnie wykorzystanym dla pogłębienia wiedzy, kształtowania właściwych postaw, odkrywania pasji.

 

Pani Dyrektor, Elżbieta Sudoł – Wasyliszyn zapewniła, że nasza szkoła dołoży wszelkich starań, aby zadbać o najwyższy stopień kształcenia i opieki.

 

Uroczystość przygotowali: pani Joanna Krawczyk – Bojarska, pani Ewa Wąsik, pani Anna Partyka, pani Aneta Florek, pani Ewa Kozioł, pan Sebastian Szwedo.

 

Joanna Krawczyk-BojarskaAKTUALNOŚCI

Laboratoria Przyszłości

PSP - 3 Stalowa Wola

Od 1 września 2022 roku, nasza szkoła rozpoczęła realizację Programu Laboratoria Przyszłości.

Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

W ramach programu został zakupiony między innymi robot edukacyjny Photon, który uczy podstaw programowania, pokazuje najnowsze technologie oraz rozwija logiczne myślenie i kreatywność. Wszystko to w najbardziej atrakcyjnej formie - poprzez zabawę!  Photon jest całkowicie polskim robotem. Może być programowany za pomocą 4 graficznych języków programowania. Photon poznaje świat dzięki swoim 10 programowalnym czujnikom m.in. ropoznawaniu dotyku, koloru podłoża, dźwięku czy odległości.

W dniach 19 i 26 września uczniowie klasy 2 b postawili swoje pierwsze kroki na drodze programowania z robotem. Na początek uczniowie kierowali robotem w trybie Photon DRAW za pomocą rysowanej ścieżki na tablecie. Dodatkowo na utworzoną trasę można było nakładać akcje specjalne, takie jak zmiana koloru, wydanie dźwięku lub aktywacja czujnika. Tryb ten jest przeznaczony dla początkujących. Szukając sposobów rozwiązania problemu postawionego przez nauczyciela uczniowie mogli wykorzystać fiszki, aby zakodować trasę oraz matę edukacyjną, by sprawdzić poprawność stworzonego programu.

Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze, uczniowie z ciekawością poznawali kolejne tajemnice Photona i z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia z tym sympatycznym robotem.

Dzieci każdego dnia korzystają z komputerów i tabletów w celach rozrywki lub edukacji, dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie ich zamiłowania do nauki, ucząc ich umiejętności programowania i robotyki. W dzisiejszym cyfrowym świecie jest to tak samo ważne, jak nauka czytania i matematyki.

#laboratoriaprzyszlosci

 

Renata Mierzyńska


KONTAKT

ul. Prymasa Wyszyńskiego 14
37-450 Stalowa Wola

Telefon: 15 842 11 86 

Email: psp3@stalowawola.pl

SOCIAL