E-DZIENNIK
DOSTĘPNOŚĆ
RODO
NAPISZ
ZADZWOŃ
BIP

AKTUALNOŚCI

Rok szkolny 2021/2022

AKTUALNOŚCI

Egzamin Ósmoklasisty 2022

PSP - 3 Stalowa Wola, 27 maja 2022.

Tegoroczny Egzamin Ósmoklasisty przeprowadzony został w dniach 24-26 maja 2022 r.
Egzamin obejmuje wymagania określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII. Sprawdza, w jakim stopniu uczniowie opanowali wiadomości i nabyli umiejętności z takich przedmiotów jak język polski, matematyka i język obcy. Jest kluczowym elementem branym pod uwagę w procesie rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych.

Przedstawiamy arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów oraz przykładowe rozwiązania.
Język polski 2022 - arkusz
Język polski 2022 - odpowiedzi
Matematyka 2022 - arkusz
Matematyka 2022 - odpowiedzi
Język angielski 2022 - arkusz
Język angielski 2022 - odpowiedzi
Język angielski 2022 - transkrypcja


AKTUALNOŚCI

Wycieczka do Bałtowa – klasy 5a i 5c

PSP - 3 Stalowa Wola, 19 maja 2022.

19 maja 2022 roku, klasy 5a i 5c wraz z opiekunami odwiedziły Bałtów.
Dzieci przeszły ścieżką edukacyjną Jura Parku zwiedzając muzeum dinozaurów, następnie odwiedziły Sabatówkę – Wioskę Czarownic, gdzie zapoznały się z bajkowym światem czarownic świętokrzyskich.
Uczniowie obejrzeli także, podczas przejazdu specjalnym autobusem, kilkanaście gatunków dzikich zwierząt w zwierzyńcu górnym oraz egzotyczne ptactwo w zwierzyńcu dolnym.
W Prehistorycznym Oceanarium dzieci podziwiały podwodne życie gadów w epoce przedhistorycznej, a w ramach wystawy „Polska w Miniaturze” zabytki architektoniczne powstałe na przestrzeni 500 lat w Polsce.
Nie zabrakło czasu na pamiątki i zabawy ruchowe.

Opiekunowie: Joanna Krawczyk-Bojarska, Aneta Florek, Sebastian Szwedo


AKTUALNOŚCI

Wycieczka w Góry Świętkorzyskie - klasy czwarte

PSP - 3 Stalowa Wola, 18 maja 2022.

18 maja 2022r. uczniowie klas czwartych uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym w Góry Świętokrzyskie.
Uczestnicy wspinali się Drogą Królewską na Święty Krzyż, podziwiając po drodze bogactwo przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Pod opieką miejscowego przewodnika spacerowali na wał kultowy – przedchrześcijańskie kamienne obwałowania z VII w, zwiedzali kościół Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.
Następnie, po obiedzie, podziwiali Jaskinię Raj - jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce.

Wychowawcy klas czwartych


AKTUALNOŚCI

78. rocznica zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino

PSP - 3 Stalowa Wola, 15 maja 2022.

W dniu 15 maja 2022 roku, w kościele pod wezwaniem Źródła Bożego Miłosierdzia w Stalowej Woli odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy  zwycięskiej bitwy 2 Korpusu gen. Władysława Andersa pod Monte Cassino.

Naszą szkołę reprezentowali:

Aleksandra Ingram, kl. 8 a,
Weronika Chromińska, kl. 8 b,
Anna Kus, kl. 8 c,
Agnieszka Tabor, kl. 8 c,
Milena Żarnowska, kl. 8 c,
Tomasz Adamski, kl. 8 d,
Mikołaj Czech, kl. 8 d,
Jakub Michalak, kl. 8 d.

Podczas uroczystości mogliśmy usłyszeć słowa piosenki:

Czerwone maki na Monte Cassino
Zamiast rosy piły polską krew.
Po tych makach szedł żołnierz i giną,
Lecz od śmierci silniejszy był gniew.
Przejdą lata i wieki przeminą,
Pozostaną ślady dawnych dni,
I wszystkie maki na Monte Cassino
Czerwieńsze będą , bo z polskiej wzrosną krwi.

Aneta Florek


AKTUALNOŚCI

Wycieczka do Straży Pożarnej, klasy 1b i 1c

PSP - 3 Stalowa Wola, 12 maja 2022.

12 maja dzieci z klasy 1b i 1c wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej w naszym mieście. Dzięki życzliwości Panów Strażaków uczniowie mogli z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedzieli się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy, uświadomili sobie, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Dużo emocji wzbudził prezentowany sprzęt do rozcinania samochodów.

Z dużym zainteresowaniem nasi wychowankowie obejrzeli strój strażaka do gaszenia pożaru i z ogromnym entuzjazmem dzieci obserwowały wóz strażacki ze specjalnym podnośnikiem, przeznaczonym do akcji na dużych wysokościach. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego.

Renata Mierzyńska


AKTUALNOŚCI

XII WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY „RYSOWANE WIERSZYKI”

PSP - 3 Stalowa Wola, 10 maja 2022.

XII Wojewódzki Konkurs Plastyczny- Rysowane wierszyki w roku 2022 przebiegał pod hasłem „O większego trudno zucha, jak był Stefek Burczymucha”. Wybór wiersza Marii Konopnickiej wiązał się z faktem ustanowienia przez Sejm i Senat RP roku 2022 rokiem tej poetki.
Konkurs został objęty honorowymi patronatami przez Prezydenta Miasta Rzeszowa, Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Na konkurs wpłynęły 354 prace z 41 placówek oświatowo – wychowawczych. Wyłoniono 30 laureatów, wśród których znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Martyna Bednarczyk z kl.5b oraz Franciszek Gałka z kl. 4a. Autorom wszystkich prac serdecznie gratulujemy wspaniałych pomysłów artystycznych, pięknego wykonania, staranności i talentu.

Ewa Kozioł


AKTUALNOŚCI

ŚWIĘTA MAJOWE 2022

PSP - 3 Stalowa Wola, 1 maja 2022.

Majowe święta - dni szczególnie ważne w historii naszej Ojczyzny. Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy.

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Ludzi Pracy. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki.

2 Maja – obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą, zgodnie z decyzją Sejmu z 2004 roku.

3 Maja - obchodzimy Święto Konstytucji z 1791 r., którą uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa i narodu polskiego.

Dzieci w świetlicy szkolnej miały okazję zapoznać się z historycznymi wydarzeniami, dzięki którym dziś świętujemy. Wykonywały ilustracje związane z symbolami narodowymi, legendami Polski, poznały sylwetki sławnych Polaków, recytowały wiersze. To była ciekawa lekcja patriotyzmu.

Anna Małek, Ewa Kozioł


AKTUALNOŚCI

Najmłodsi mistrzowie ortografii i matematyki

PSP - 3 Stalowa Wola, 28 kwietnia 2022.

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego, zatem nadszedł czas podsumowania swoich umiejętności zdobytych na pierwszym etapie edukacyjnym.
Uczniowie klas trzecich naszej szkoły stanęli ze sobą w szranki na polu ortografii i matematyki
w dniach 27-28 kwietnia. Oczywiście zadania miały złożony stopień trudności, od łatwych do tych bardziej skomplikowanych, ale uczniowie z optymizmem przystąpili do zadań.

W dość wyrównanych rozgrywkach Mistrzami Ortografii zostali:

1. Aleksandra Tyrawa klasa 3c
2. Kacper Jesionek klasa 3c
    Laura Kapuścińska klasa 3a
3. Izabela Flis klasa 3c

Zwycięzcami konkursu Mistrz Matematyki zostali:

1. Rafał Budziło klasa 3b
2. Mateusz Trygar klasa 3c
3. Aleksandra Tyrawa klasa 3c

Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursach dziękujemy za odwagę i chęci, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Bożena Kowalczyk


AKTUALNOŚCI

Turniej Wiedzy Pożarniczej

PSP - 3 Stalowa Wola, 27 kwietnia 2022.

W dniu 13 kwietnia 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”, który został zorganizowany przez Urząd Miasta Stalowej Woli, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Zakres zmagań turniejowych obejmował zagadnienia dotyczące przyczyn powstawanie pożarów, gaszenie pożarów oraz zastosowania środków gaśniczych w zależności od grupy pożaru.
Uczniowie reprezentujący naszą szkołę dołożyli wszelkich starań, aby przygotować się do turnieju.

Reprezentanci II grupy wiekowej – klas V-VIII to:
Szymon Burkot kl. 8a
– zdobywca II miejsca oraz talonu do sklepu sportowego Maraton,
Adrian Dec kl. 8a – zdobywca III miejsca oraz talonu do sklepu sportowego Maraton,
Jakub Michalak kl. 8d – zdobywca IV miejsca.

Gratulujemy znakomitych lokat w konkursie i życzymy dalszych sukcesów!

Aneta Florek


AKTUALNOŚCI

Jak oswoić złość? - zajęcia 1b w Bibliotece Miejskiej

PSP - 3 Stalowa Wola, 25 kwietnia 2022.

21 kwietnia klasa 1b wybrała się z wizytą do Biblioteki Miejskiej w Stalowej Woli na zajęcia : "Jak oswoić złość?" Złość to emocja o ogromnej energii, która może przysporzyć nam dużo problemów. Nie mamy wpływu na sytuację, która wywołuje u nas daną emocję, ale mamy wpływ na naszą reakcję. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom, że jesteśmy w stanie zapanować nad naszymi uczuciami i istnieją różne możliwości rozładowania złych emocji nie krzywdząc przy tym innych osób. Pani Joanna Rybak rozpoczęła zajęcia od przeczytania fragmentu książki „Smok Lubomił i tajemnice złości”. Przygody bohaterów stały się tematem do rozmowy o emocjach, sposobach okazywania złości i umiejętności jej pokonywania, np boksowanie poduszki, darcie gazet, bieganie, przytulenie swojej mamy lub głębokie wdechy. Przeprowadzone doświadczenie z „balonem pełnym złości” lub „lawą wulkanu” pokazały, że kumulowanie jej w sobie może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu.

Renata Mierzyńska


AKTUALNOŚCI

Program profilaktyczny „Archipelag skarbów”

PSP - 3 Stalowa Wola, 25 kwietnia 2022.

W dniach 12-13 kwietnia 2022 roku uczniowie klas ósmych wzięli udział w warsztatach profilaktycznych „Archipelag skarbów”. Program dla młodzieży poświęcony był zagadnieniom dotyczącym  rozumienia siebie, własnych emocji i relacji z innymi osobami a także tematyce zagrożeń wieku dorastania. Metody zastosowane w programie to mini-wykłady ilustrowane prezentacjami multimedialnymi, ćwiczenia aktywizujące młodzież takie jak: dialog z przedstawicielami młodzieży, burza mózgów, fantazja sterowana, scenki odgrywane na forum, a ponadto świadectwa zdrowego stylu życia przekazywane przez realizatorów i wolontariuszy programu oraz nagrane świadectwa znanych ludzi.

Monika Laskowska


AKTUALNOŚCI

Warsztaty efektywnej komunikacji międzyludzkiej

PSP - 3 Stalowa Wola, 25 kwietnia 2022.

Celem zajęć było nabycie przez uczestników warsztatu umiejętności skutecznej komunikacji dwustronnej pozwalającej na aktywne słuchanie oraz zrozumiałe komunikowanie skomplikowanych treści.

Monika Laskowska


AKTUALNOŚCI

"Golden Trio" PSP - 3 na konkursie piosenki angielskiej "You Can Sing"

PSP - 3 Stalowa Wola, 22 kwietnia 2022.

22 kwietnia w Zespole Szkół nr 1 w Stalowej Woli odbył się konkurs piosenki angielskiej "You Can Sing".
W tym roku motywem przewodnim były piosenki Oscarowe.
Naszą szkołę reprezentował zespół "Golden Trio" z utworem "Skyfall", Adele w składzie:
Kamila Szot, Kacper Starzomski oraz Witold Majerski, którzy ostatecznie zajęli II miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

Karolina Mazurek


AKTUALNOŚCI

Magiczny kryształowy ogród

PSP - 3 Stalowa Wola, 21 kwietnia 2022.

Przeprowadziliśmy bezpieczny eksperyment naukowy w świetlicy szkolnej. Zwyczajne kartonowe figurki drzew porosły kryształami tworząc zachwycający ogród! W ciągu kilku godzin na naszych oczach na drzewach pojawiły się puszyste liście, a wszystko to za sprawą delikatnych kryształków. To woda reagowała z papierem, tworząc kryształy węglanu potasu. Rosnące kryształowe drzewo przywołuje magię wiosny.

Ewa Kozioł


AKTUALNOŚCI

Życzenia Wielkanocne od 3 b

PSP - 3 Stalowa Wola,14 kwietnia 2022.

Życzenia dla wszystkich!

Najserdeczniejsze życzenia
z okazji świąt Wielkiejnocy.
Dużo zdrowia radości,
pogody ducha,
smacznej święconki,
bogatego zajączka i mokrego dyngusa!

Bożena Kowalczyk


AKTUALNOŚCI

Warsztaty Wielkanocne, klasa I b

PSP - 3 Stalowa Wola, 12 kwietnia 2022.

12 kwietnia klasa 1B uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w Filii Nr 1 Biblioteki Miejskiej. Podczas spotkania uczniowie rozmawiali na temat tradycji Świąt Wielkanocnych dawniej i dziś, ale również poznali ciekawe zwyczaje jakie celebrowane są w związku z tymi wiosennymi świętami w innych zakątkach świata. Wiele radości sprawiły dzieciom zajęcia plastyczne, podczas których wykonały pisankę z niespodzianką.

Renata Mierzyńska


AKTUALNOŚCI

Warsztaty wielkanocne w świetlicy „Tęcza” kl. 5a

PSP - 3 Stalowa Wola, 11 kwietnia 2022.

Klasa 5a w dniu 11 kwietnia 2022 roku uczestniczyła w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez świetlicę socjoterapeutyczną „Tęcza”.
Uczniowie mieli okazję do przypomnienia sobie i poznania tradycji oraz zwyczajów wielkanocnych. Podczas pracy w grupach powstały piękne, duże pisanki ozdabiane technika collage, czyli rozklejanie różnych materiałów (tj. koronki, bibuły, piórka itp.) na karton.
Po pracy przyszedł czas na zabawy z chustą. Na koniec wszyscy uczniowie posiali owies, który okazał się klasowym prezentem.
Były to ciekawe zajęcia, integrujące zespół klasowy.

Aneta Florek


AKTUALNOŚCI

Sacrum w literaturze i sztuce

PSP - 3 Stalowa Wola,11 kwietnia 2022.

Szkoła Podstawowa Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu zorganizowała XXII Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Sacrum w literaturze i sztuce”. Był on adresowany do uczniów klas VI-VIII, których zadanie polegało na zadeklamowaniu jednego wiersza lub fragmentu prozy  o tematyce religijnej.
Eliminacje powiatowe przeprowadził 31 marca Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli.  Wzięli w nich udział uczniowie naszej szkoły: Natalia Religa (VIIb), Marlena Seltenreich (VIIb) i Miłosz Wosk (VIb).
Decyzją jury do eliminacji rejonowych zakwalifikowali się: Natalia Religa i Miłosz Wosk.

11 kwietnia w Tarnobrzeskim Domu Kultury zorganizowane zostały przesłuchania rejonowe, w których wzięło udział 17 uczestników wyróżniających się oryginalną interpretacją tekstu literackiego i ogólnym wyrazem artystycznym.. Spośród nich uwagę jury zwrócił Miłosz Wosk, który zdobył wyróżnienie za recytację wiersza ks. J. Twardowskiego „Niewidoma dziewczynka”.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom sukcesów w wymagającym obszarze kultury żywego słowa.

Ewa Wąsik


AKTUALNOŚCI

Warsztaty integracyjne w Świetlicy Tęcza

PSP - 3 Stalowa Wola, 4 kwietnia 2022.

Zabawy integracyjne tak jak stanowi sama nazwa należą do grupy zabaw, których głównym celem jest umożliwianie pokonywania trudności w nawiązywaniu kontaktów między dziećmi. Rolą takich zabaw jest przede wszystkim nawiązanie więzi między dziećmi, stworzenie atmosfery zaufania, a także wytworzenie u dzieci poczucia przynależności do grupy.
Klasa 5b brała udział w zajęciach ruchowo- integracyjnych w Świetlicy Socjoterapeutycznej Tęcza. Uczniowie mieli możliwość w świetnej atmosferze i przy opiece wyspecjalizowanej kadry poznać i pobawić się w gry ruchowe, zespołowe, konstrukcyjne czy sportowe.

Ewa Kozioł


AKTUALNOŚCI

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci - I b w Miejskiej Bibliotece Publicznej

PSP - 3 Stalowa Wola, 1 kwietnia 2022.

1 kwietnia klasa I B odwiedziła Filię nr 1 Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli. Okazją do wizyty był  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który przypada 2 kwietnia. Nie jest to data przypadkowa – święto obchodzone co roku w dzień urodzin duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Uczniowie wzięli udział z zajęciach, na których wysłuchali fragmentu baśni o Królowej Śniegu, zapoznali się z życiem i twórczością baśniopisarza, odkrywali różne rodzaje i formy książek dla najmłodszych. Następnie obejrzeli film o tym, jak powstaje książka i na jego podstawie, z rozsypanki, zrekonstruowali proces jej tworzenia od pomysłu aż do momentu, gdy trafi ona do rąk czytelników.

Renata Mierzyńska


AKTUALNOŚCI

Powiatowy Konkurs Wiedzy o Armii Krajowej

PSP - 3 Stalowa Wola, 29 marca 2022.

29 marca br. w Społecznej Szkole Podstawowej w Stalowej Woli odbyła się VI edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej.
Ta cenna inicjatywna dydaktyczno-wychowawcza wpisała się w tym roku w 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej.
Uczestnicy wykazali się wiedzą ogólną dotyczącą II wojny światowej i Armii Krajowej, w którą wkomponowano także istotne akcenty historii regionalnej.
Naszą szkołę reprezentowali Tomasz Adamski i Bartosz Czuj, którzy ostatecznie zajęli miejsce tuż za podium.
Gratulujemy!

Sebastian Szwedo

Konkurs uświetnili zaproszeni goście: Zbigniew Markut – prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Nisko-Stalowa Wola oraz Roman Niwierski – historyk, regionalista. Wygłosili prelekcje dla uczestników na temat Armii Krajowej, jej wybitnych żołnierzy oraz wielkiej potrzeby poznawania historii przez młode pokolenie.


AKTUALNOŚCI

Wystawa z ,,Misiem", kl. VB

PSP - 3 Stalowa Wola, 25 marca 2022.

Klasa 5b miała okazję zapoznać się z wystawą "Miś - przyjaciel najmłodszych" eksponowaną w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. Wystawę bibliotece udostępniło rzeszowskie Muzeum Dobranocek.
Miś" był pierwszym czasopismem dla dzieci jaki pojawił się po wojnie. Pierwszy jego numer został wydany 15 lutego 1957 roku i jako dwutygodnik był do kupienia w każdej budce ruchu. Misia stworzył a później był jego redaktorem naczelnym Czesław Janczarski. Później jego miejsce zajęła Barbara Lewandowska. Pan Janczarski na potrzeby swego czasopisma zaczął pisać opowiadania o Misiu Uszatku. o którego przygodach powstał później animowany serial telewizyjny. W czerwcu 2010 ukazał się ostatni numer „Misia”. Biblioteka ma w swoich zasobach archiwalne numery czasopisma, które można przeglądać w czytelni.

Ewa Kozioł


AKTUALNOŚCI

PANI WIOSNA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

PSP - 3 Stalowa Wola, 10 marca 2022.

Za oknem biało, a do świetlicy zawitała Pani Wiosna. Drzewo rozwija swe listki, a stokrotki niczym dywan ułożone... Dzieci pomogły Pani Wiośnie założyć ogródek. Posiały nasionka w doniczkach i mini- szklarni. Gdzie im będzie cieplej? Czas pokaże. Niezapominajki, koperek, żyto- będzie pięknie. Teraz codziennie będziemy dbać, zraszać, podlewać nasionka aż powstanie piękna łąka. Wtedy Zima na pewno pójdzie odpocząć...

Dzieci i wychowawcy świetlicy


AKTUALNOŚCI

Dzień Kobiet w 3 b

PSP - 3 Stalowa Wola, 8 marca 2022.

Fotorelacja

Bożena Kowalczyk


AKTUALNOŚCI

1 marca - wspominamy "Żołnierzy Wyklętych"

PSP - 3 Stalowa Wola, 4 marca 2022.

Uroczystości upamiętniające odbyły się na Cmentarzu Wojennym w Rozwadowie. Wzięli w nich udział samorządowcy, przedstawiciele szkół, poczty sztandarowe, organizacje patriotyczne, służby mundurowe, grupy rekonstrukcyjne, parlamentarzyści oraz harcerze. Odczytano Apel Poległych, a także złożono wieńce. Uczczono pamięć bohaterów Powstania Antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległości Państwa Polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Modlono się o pokój, również na Ukrainie. Następnie, ulicami miasta odbyła się uroczysta defilada do parafii Matki Bożej Szkaplerznej, gdzie odprawiono Mszę Świętą w intencji poległych i Ojczyzny.

W uroczystościach wraz z Pocztem Sztandarowym naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas ósmych:

Hubert Gołost
Maria Kałdan
Weronika Chromińska
Tomasz Adamski
Natalia Bieszcz
Angelika Straszewska


Wiktor Wędroch


AKTUALNOŚCI

Razem dla zdrowia – walczmy z depresją

PSP - 3 Stalowa Wola, 1 marca 2022.

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Specjalnie z tej okazji, została zorganizowana kampania „Razem dla zdrowia. Depresja.”, w ramach której przygotowano cały szereg ciekawych inicjatyw, specjalnie z myślą o mieszkańcach Stalowej Woli i całego Powiatu Stalowowolskiego.

Nie wstydź się depresji i nie lekceważ jej. Dowiedz się, jak ją rozpoznać u siebie lub u bliskich, jak sobie z nią radzić i gdzie szukać pomocy – tak najkrócej można opisać główne przesłanie całej akcji.
Inicjatorem i głównym organizatorem kampanii jest stalowowolski Szpital Powiatowy, ale w jej współorganizację włączyły się zarówno samorządy – Powiat Stalowowolski oraz Miasto Stalowa Wola, jak i szereg instytucji, w tym: Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Stalowej Woli, SPZOZ przy ul. Kwiatkowskiego 2 w Stalowej Woli (Ambulatorium), stalowowolskie Centrum Aktywności Seniora, a także szkoły podstawowe i ponadpodstawowe prowadzone przez Gminę Stalowa Wola oraz Powiat Stalowowolski. – Zaangażowanie tylu instytucji i tak dużej grupy ludzi, bo aż kilkudziesięciu osób, jest największą siłą tej akcji. Działamy razem i dzięki temu możemy zrobić więcej. A temat jest niezwykle ważny, ponieważ depresja dotyka coraz większej części naszego społeczeństwa. Chcemy o niej mówić, a także zaproponować pomoc i wskazać ścieżkę działania tym osobom, które chcą podjąć walkę z tą trudną i podstępną chorobą.
Dzięki temu, że w organizacji całego przedsięwzięcia uczestniczy tyle instytucji, mogliśmy przygotować ciekawe działania na wielu płaszczyznach – mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.
Jednym z tych działań, będzie m.in. uruchomienie specjalnej infolinii dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie tylko osoby ze zdiagnozowaną depresją, ale każdy, nawet jeśli tylko podejrzewa że na nią cierpi, będzie mógł uzyskać pomoc, rozmawiając z psychologiem bądź psychiatrą. Wystarczy w dniach 23 lutego – 4 marca zadzwonić na przygotowaną przez gminę Stalowa Wola infolinię – tel. 15 643 34 10. Telefony będą przekierowywane do psychiatrów i psychologów ze stalowowolskiego szpitala, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, SOWiK-u, Ambulatorium, a także szkolnych psychologów ze stalowowolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Infolinia będzie działała przez 10 dni, w godzinach 8:00 – 19:00. Warto zaznaczyć, że dzwonić po poradę mogą również osoby zdrowe, ale niewiedzące jak postępować, aby wspierać bliskich, którzy zmagają się z depresją.
Innym, ciekawym działaniem zorganizowanym w ramach kampanii „Razem dla zdrowia. Depresja.”, będą warsztaty dla seniorów pt. „Jak radzić sobie z trudnymi emocjami?”. Warsztaty zostały przygotowane i będą prowadzone przez psychologów z SOWiIK-u, a odbędą się w stalowowolskim Centrum Aktywności Seniora w dniach 23 lutego oraz 1 marca. Ze względów organizacyjnych ilość miejsc jest ograniczona, a osoby zainteresowane udziałem, mogą zapisywać się telefonicznie, dzwoniąc do CAS – tel. 15 830 11 03.
Wspomniane warsztaty, to propozycja adresowana do seniorów, ale w ramach akcji stworzono również wyjątkowe działanie z myślą o dzieciach i młodzieży. Specjalnie w tym celu, swoje siły połączyli szkolni psycholodzy ze stalowowolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także ich koledzy i koleżanki po fachu z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Dzięki ich zaangażowaniu oraz pomysłowości, powstały 2 filmy na temat depresji, poruszające ten problem w sposób adekwatny do wieku odbiorców. Dla najmłodszych uczniów przygotowano go w formie bajki, natomiast dla starszych – nastolatków, psycholodzy przygotowali przekaz w sposób, jaki młodzież lubi i zna z popularnych serwisów internetowych. O efektach tej pracy uczniowie będą mogli się przekonać zaraz po feriach i powrocie do szkół, w których filmy zostaną im pokazane podczas zajęć z wychowawcami. Nagrania przygotowane przez psychologów specjalnie na potrzeby kampanii „Razem dla zdrowia. Depresja.”, zostaną udostępnione wszystkim szkołom z terenu
Powiatu Stalowowolskiego.
- Jestem ogromnie wdzięczna wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie całej akcji. Zarówno pracownikom szpitala, jak i pozostałych instytucji uczestniczących w tej kampanii. Część z nich już wykonała dużo pracy na etapie przygotowań, wielu innych dołoży jeszcze swoją cegiełkę dyżurując przy infolinii, czy prowadząc warsztaty. Bez tych wszystkich ludzi, ich chęci oraz pomysłowości, tej akcji by nie było. Bardzo im dziękuję. Podobnie jak lokalnym mediom, które chętnie zaangażowały się w kampanię informacyjną na temat naszych działań. To wszystko współgra z hasłem kampanii, czyli „Razem dla zdrowia”. I jest najlepszym dowodem na to, że współdziałając, możemy dużo zrobić – mówi dyrektor Monika Pachacz-Świderska.

Pamiętaj: jeżeli niepokojące objawy w zakresie zdrowia psychicznego mają nasilony charakter albo zauważyłeś je już wcześniej, a obecnie odczuwasz pogorszenie samopoczucia, warto abyś skontaktował się ze specjalistą. Na terenie Powiatu Stalowowolskiego pomocy możesz szukać m.in. w: przyszpitalnej Poradni Zdrowia Psychicznego (tel. 15 843 33 00), a w razie nagłego kryzysu możesz również otrzymać pomoc psychologiczną w Stalowowolskim Ośrodku Wsparcia i Interwencji Kryzysowej (tel. 15 642 52 93). Pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży świadczy Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Stalowej Woli (tel. 883 723 640).

Psycholog szkolny
Kornelia Dyl


AKTUALNOŚCI

Wyślij pączka do Afryki

PSP - 3 Stalowa Wola, 1 marca 2022.

Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza do wzięcia udziału w akcji "Wyślij pączka do Afryki 2022".  W tym roku bracia Kapucyni, którzy są organizatorami akcji, zbierają pieniądze na budowę studni w Czadzie, dożywianie osieroconych dzieci w Republice Środkowej Afryki (m.in. w Ndim, Bouar, Ngaoundaye), pomoc osobom ubogim i niepełnosprawnym w Czadzie (m.in w Bam, Bocaranga), budowę kaplicy w Gabonie (Mbogofala), utrzymanie, remont, rozwój przychodni i szpitali (m.in. w Ngaoundaye, Bam), edukację dzieci i młodzieży (m.inw Bocaranga, Bam, Bouar).

Zachęcamy do dołączenia do wirtualnych zbiórek pieniędzy.

Szczegółowy opis wszystkich zbiórek można znaleźć pod poniższym adresem:

https://paczek.kapucyni.pl/na-co-zbieramy

https://paczek.kapucyni.pl/

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji, która odbędzie się w naszej szkole w dniach 28 lutego - 4 marca 2022 r.

1) Przedszkole w Ndim

2) Szkoła w Herba

Kornelia Dyl


AKTUALNOŚCI

Bezpieczne ferie zimowe

PSP - 3 Stalowa Wola, 11 lutego 2022.

W czasie ferii zimowych pamiętajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

Często do sytuacji niebezpiecznych dochodzi przez nieuwagę lub beztroskie zachowanie. Przyczyną wypadków bywa też pośpiech.

 

Zatem, aby nie narażać na niebezpieczeństwo siebie ani innych osób, należy zachować ostrożność w każdej sytuacji.

 

O bezpiecznym spędzaniu ferii zimowych zostały przeprowadzone pogadanki w ramach zajęć świetlicowych, tematyka bezpieczeństwa została zrealizowana na lekcjach wychowawczych, zajęciach techniki oraz plastyki zarówno w klasach młodszych jak i starszych.

Uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w lekcjach bibliotecznych, wykazując się wiedzą jak bezpiecznie spędzić ferie.

 

Pamiętajmy zatem:

  • Zjazdy na sankach powinny odbywać się w przystosowanych do tego miejscach, z dala od ulicy;
  • Nie wolno wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne, wybierajmy lodowiska, na których zabawa na pewno będzie bezpieczna;
  • Podczas aktywności fizycznej, szczególnie w górach, pogoda potrafi być zmienna, należy więc zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne;
  • Nie otwieraj drzwi nieznajomym;
  • Nie rozmawiaj z obcymi;
  • Zawsze ustalaj z rodzicami godzinę powrotu do domu.

 

Życzymy udanych ferii!

 

Aneta FlorekAKTUALNOŚCI

Walentynki 2022 w klasie 3 b

PSP - 3 Stalowa Wola, 11 lutego 2022.

Walentynki w 3 b.
Fotorelacja.

Bożena Kowalczyk


AKTUALNOŚCI

BAL KARNAWAŁOWY W 2 B

PSP - 3 Stalowa Wola, 28 stycznia 2022.

FOTORELACJA

Anna Myśliwiec


AKTUALNOŚCI

BAL KARNAWAŁOWY W 2 A

PSP - 3 Stalowa Wola, 28 stycznia 2022.

FOTORELACJA

Jolanta Mroczek


AKTUALNOŚCI

BAL KARNAWAŁOWY W 3 C

PSP - 3 Stalowa Wola, 28 stycznia 2022.

FOTORELACJA

Iwona Czerwińska


AKTUALNOŚCI

BAL KARNAWAŁOWY W I B

PSP - 3 Stalowa Wola, 28 stycznia 2022.

FOTORELACJA

Renata Mierzyńska


AKTUALNOŚCI

BAL KARNAWAŁOWY W I C

PSP - 3 Stalowa Wola, 28 stycznia 2022.

FOTORELACJA

Renata Ziajka


AKTUALNOŚCI

BAL KARNAWAŁOWY W II C

PSP - 3 Stalowa Wola, 28 stycznia 2022.

FOTORELACJA

Ewelina Krysa


AKTUALNOŚCI

BAL KARNAWAŁOWY W III A

PSP - 3 Stalowa Wola, 28 stycznia 2022.

FOTORELACJA

Halina Sieczkoś


AKTUALNOŚCI

ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE 2021

PSP - 3 Stalowa Wola, 23 grudnia 2021.

Całemu środowisku szkolnemu: Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom szkoły, Uczniom i Rodzicom życzymy zdrowych, spokojnych

Świąt Bożego Narodzenia


AKTUALNOŚCI

Wizyta w pracowni św. Mikołaja

PSP - 3 Stalowa Wola, 14 grudnia 2021.

14 grudnia klasy VIa i VIb wzięły udział w przedświątecznych warsztatach tematycznych zorganizowanych w Doboszówce - „Wizyta w pracowni św. Mikołaja”.
Program zajęć przewidywał różnorodną aktywność uczniów: plastyczną (wykonywanie ozdób choinkowych), kulinarną (pieczenie i dekorowanie pierników), muzyczną (wspólne kolędowanie i świąteczne karaoke), ruchową (tańce i zabawy animacyjne).
Uczniowie mieli również możliwość wizyty w minizoo.
Udział w tym przedsięwzięciu był formą kultywowania tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia oraz rozwijania zamiłowań artystycznych dzieci. Ważna była również możliwość dalszej integracji grupy i bycia razem w tym szczególnym, przedświątecznym czasie.

Ewa Wąsik


AKTUALNOŚCI

W lasowiackim stylu, czyli Boże Narodzenie na ludowo

PSP - 3 Stalowa Wola, 16 grudnia 2021.

W dniach od 8 do 16 grudnia 2021 roku uczniowie klas czwartych uczesniczyli w przedświątecznych warsztatach plastycznych organizowanych przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli pod nazwą: W lasowiackim stylu, czyli Boże Narodzenie na ludowo".
Słomiane pająki, kolorowe łańcuchy, bombki, czy papierowe jeżyki to tylko niektóre ozdoby, które można było samodzielnie wykonać z ekologicznych materiałów. Warsztatom towarzyszyły pogadanki o tradycjach i zwyczajach regionu związanych z okresem Bożego Narodzenia. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzania wystawy tematycznej.

Wychowawcy klas czwartych


AKTUALNOŚCI

Spółdzielnia uczniowska "Trójeczka" - kartki z okazji Świąt Bożego Narodzenia

PSP - 3 Stalowa Wola, 15 grudnia 2021.

W ramach projektu edukacyjnego „Bądź Spółdzielcą w swojej szkole” organizowanym przez Uniwersytet Rzeszowski oraz Narodowy Bank Polski, uczniowie spółdzielni uczniowskiej „Trójeczka” oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali kartki świąteczne z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Celem działalności Samorządu Uczniowskiego oraz spółdzielni jest m.in. popularyzowanie idei spółdzielczości w środowisku szkolnym, kształtowanie umiejętności życia i działania w zbiorowości społecznej oraz zaspokajanie kulturalnych potrzeb członków.

Aneta Florek, Łukasz Piłat


AKTUALNOŚCI

Świąteczne warsztaty plastyczne

PSP - 3 Stalowa Wola, 15 grudnia 2021.

Klasa 5 B miała możliwość uczestniczyć w zajęciach plastycznych zorganizowanych w filii Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego Świetlicy Tęcza (ul. Popiełuszki 4). Dzieci wykonywały świąteczne lampiony techniką decoupage. W świetlicy dzieci po zajęciach mogą rozwijać swoje pasje, uczestniczyć w kółkach zainteresowań lub uzyskać pomoc przy odrabianiu lekcji, otrzymać także ciepły posiłek. Świetlica działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00- 18.00, a uczęszczać do niej mogą dzieci z naszej szkoły. Klasa wykonała śliczne lampiony i spędziła miło czas w przedświątecznej atmosferze.

Ewa Kozioł


AKTUALNOŚCI

Poczet Sztandarowy PSP nr 3 na obchodach 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

PSP - 3 Stalowa Wola, 13 grudnia 2021.

Dnia 13 grudnia 2021r. w Stalowej Woli odbyły sie organizowane przez samorząd miasta obchody 40 Rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Z tej okazji w Bazylice Konkatedralnej miała miejsce Msza Święta w intencji Ojczyzny, Internowanych i Ofiar Stanu Wojennego pod przewodnictwem Ks. Bpa dra Krzysztofa Nitkiewicza. Po mszy odbył się koncert pt. „Pamiętamy! by nie zapomnieć”.
Naszą szkołę w poczcie sztandarowym reprezentowali następujący uczniowie: Tomasz Adamski, Grzegorz Tabor, Anna Kus, Vittoria Pado, Maria Dehimi.

Opiekę tego dnia nad młodzieżą sprawowała Pani Dorota Gierak


AKTUALNOŚCI

Koncert profilaktyczny zespołu „Wyrwani z niewoli”

PSP - 3 Stalowa Wola, 13 grudnia 2021.

W ramach działań profilaktycznych, 13 grudnia 2021 r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w koncercie profilaktycznym zespołu „Wyrwani z niewoli”. Spotkanie z młodzieżą pod hasłem „Ku wolności” jest autorskim programem Piotra Zalewskiego i Jacka Zajkowskiego. W trakcie spotkania prowadzący dotknęli bardzo ważnych, a zarazem trudnych tematów, tj. brak akceptacji samego siebie, strach przed odrzuceniem przez grupę rówieśniczą czy hejt w internecie.
Celem programu jest zwiększenie świadomości młodzieży na temat szkód wynikających z używania substancji psychoaktywnych, doskonalenie umiejętności asertywnego mówienia „nie”, a także pomoc w budowaniu wiary we własną wartość i godność.
Na zakończenie koncertu osoby chętne mogły podzielić się wrażeniami i refleksjami na temat spotkania.
Organizatorami wydarzenia były Stalowowolskie Społeczne Towarzystwo Oświatowe – organ prowadzący Społeczną Szkołę Podstawową nr 1 im. Armii Krajowej w Stalowej Woli oraz Gmina Stalowa Wola.

Monika Laskowska


AKTUALNOŚCI

Mikołajki 2021

PSP - 3 Stalowa Wola, 7 grudnia 2021.

Mikołajki to tradycyjne święto obchodzone ku czci biskupa Miry, czyli świętego Mikołaja. To właśnie 6 grudnia Mikołaj przynosił dzieciom prezenty. Mikołajkowy czas to moment radości, uśmiechu, dzielenia się szczęściem z innymi. To nie tylko prezenty ale też wyjątkowa oprawa, niecodzienny klimat i odrobina magii. W tym dniu nasi uczniowie czują się ważni i są dla siebie życzliwi. Dzięki świętowaniu całą klasą zespół integruje się, a wszyscy na chwilę zapominają o problemach. Do obchodów włączył się również Samorząd Uczniowski, organizując wyjątkowe niespodzianki dla uczniów. Każdy, kto założył czapkę mikołajkową lub miał na sobie akcenty świąteczne był w tym dniu niepytany. Odbyła się także loteria mikołajkowa, w której każda klasa wylosowała nagrodę dla siebie.

Ewa Kozioł, Monika Laskowska


AKTUALNOŚCI

MIKOŁAJKI W 2 A

PSP - 3 Stalowa Wola, 7 grudnia 2021.

FOTORELACJA

Jolanta Mroczek


AKTUALNOŚCI

Konkurs plastyczny „Pomaganie jest cool”

PSP - 3 Stalowa Wola, 7 grudnia 2021.

Stowarzyszenia Centrum Aktywności Społecznej „Spectrum” zorganizowało we wtorek 7 grudnia uroczystą Galę Wolontariatu 2021. Podczas Gali w Stalowej Woli zostały wręczone nagrody w konkursie plastycznym „Pomaganie jest cool" i ogłoszono nazwiska laureatów w konkursie na Wolontariusza Roku 2021 roku. Celem konkursu plastycznego było przybliżenie dzieciom idei wolontariatu, kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych oraz pobudzenie aktywności społecznej najmłodszych. W konkursie w kategorii klas I-IV pierwsze miejsce zajęła uczennica naszej szkoły- Anna Wiśniewska z klasy 4b. Gratulujemy wygranej! Wszystkim, którzy brali udział w konkursie dziękujemy za piękne prace

Ewa Kozioł


AKTUALNOŚCI

Podkarpacki Konkurs „Literatura i Dzieci – Znajdź powód do uśmiechu” – sukces Miłosza

PSP - 3 Stalowa Wola, 7 grudnia 2021.

Z wielką przyjemnością informuję o sukcesie ucznia klasy VIa, Miłosza Woska, który został nagrodzony w konkursie recytatorskim „Literatura i Dzieci” organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.
Jest to konkurs, którego celem jest popularyzowanie literatury dziecięcej, rozwijanie spontaniczności i wyobraźni, promocja dokonań artystycznych dzieci. W tym roku jego przedmiotem była twórczość autorów, którzy w swoich utworach poruszali tematykę uśmiechu, nadziei i radości.
Miłosz w wyniku eliminacji rejonowych, w których wystartowało 118 uczestników, został nominowany jako jeden z 15 startujących do konkursu finałowego na szczeblu wojewódzkim.
Przesłuchania wojewódzkie odbyły się 2 grudnia w Rzeszowie. Miłosz, recytując utwór J, Ficowskiego „Dom, w którym śmieszy”, zajął w nich 2. miejsce, wykazując się świetnie opanowaną kulturą żywego słowa.

Serdecznie gratulujemy!

Ewa Wąsik


AKTUALNOŚCI

Poczet Sztandarowy PSP-3 podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości

PSP - 3 Stalowa Wola, 11 listopada 2021.

W dniu 11 listopada w naszym mieście odbyły sie uroczyste obchody Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji w Bazylice miała miejsce msza św., zamówiona przez Prezydenta naszego miasta Lucjusza Nadbereżnego. Ponadto w tym dniu miało miejsce również spotkanie przed Miejskim Domem Kultury władz miasta, żołnierzy, harcerzy, młodzieży i społeczności lokalnej. Odbył sie uroczysty apel a następnie śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku. Następujący uczniowie naszej szkoły brali udział w uroczystych obchodach Dnia Niepodległości: Aleksandra Ingram, Joanna Zelias, Weronika Chromińska, Maria Kałdan, Zuzanna Iskra, Oskar Kozłowski, Bartosz Czuj, Hubert Gołost, Anna Kus, Milena Żarnowska, Vittoria Pado, Grzegorz Tabor. Opiekę tego dnia nad młodzieżą sprawowała Pani Anna Romaniak oraz Pani Aneta Florek.

Aneta Florek


AKTUALNOŚCI

"Szkoła do hymnu" 2021

PSP - 3 Stalowa Wola,10 listopada 2021.

Nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Włączyliśmy się w ten sposób, jako społeczność szkolna,  we wspólne świętowanie 103. rocznicy odzyskania prze Polskę niepodległości.
Wzorem lat ubiegłych wspólne odśpiewanie hymnu narodowego odbyło się w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku była to środa, 10 listopada.
Odśpiewanie hymnu, z uwagi na trwający stan epidemii, odbyło się w mniejszych grupach z zachowaniu stosownych zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Sebastian Szwedo


AKTUALNOŚCI

Konkurs plastyczny „Świat gwiazd, planet i robotów – ROK STANISŁAWA LEMA”

PSP - 3 Stalowa Wola, 7 listopada 2021.

Miejska Biblioteka Publiczna wraz ze Starostwem Powiatowym w Stalowej Woli zorganizowała konkurs plastyczny „Świat gwiazd, planet i robotów – ROK STANISŁAWA LEMA”. Była to XXVII edycja konkursu „Ekslibris”.
Komisja konkursowa oceniła 172 prace uczniów klas IV- VI szkół podstawowych powiatu stalowowolskiego. Wyróżnienie w konkursie otrzymała Sara Wydra z klasy 7C. Gratulujemy!
Na konkurs wpłynęło wiele pięknych prac z naszej szkoły, wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy na wirtualną wystawę.

Ewa Kozioł


AKTUALNOŚCI

Akcja "Szkoła pamięta"

PSP - 3 Stalowa Wola, 4 listopada 2021.

Realizując program pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności , związanych z historią regionu i społeczności, uczniowie klasy 7 c udali się 3.11.2021r. na grób bohaterów  II wojny światowej. 12 grudnia 1943 r zostało tam rozstrzelanych przez hitlerowców 10 bojowników o wolność ojczyzny. Uczniowie oddali cześć obywatelom naszego miasta i okolic, którzy walczyli z okupantem podczas II wojny światowej, zapalili znicze, poznali fragment historii z czasów okupacji.
Grób ulokowany jest na  wzgórzu za LOK-iem przy ul.Staszica.

Irena Stec


AKTUALNOŚCI

Długo wyczekiwana „normalność”

PSP - 3 Stalowa Wola, 6 listopada 2021.

Minęły dwa miesiące nauki w szkole. Niosły ze sobą wiele oczekiwań zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Każdy z nas tęsknił za bezpośrednimi spotkaniami, w trakcie których rozmowa przebiega bez technicznych zakłóceń i sprzętowych niedomagań. Widoku uśmiechniętych twarzy dzieci już nie zasłaniają enigmatyczne czy przypadkowe awatary. Wreszcie stają się możliwe spotkania twarzą w twarz z klasowym przyjacielem, kolegą z ławki, nauczycielem przedmiotu. Szkolne przestrzenie ponownie wypełnia gwar rozmów, tupot przechodzących grup, często śmiech i ożywione głosy.

Spotkania lekcyjne znowu mają formę „dawnych”, przedpandemicznych lekcji. Zza drzwi szkolnych sal dobiega niekiedy zespołowy śpiew, głos nauczyciela tłumaczącego materiał lekcyjny, uczniowskie odpowiedzi. Widać podniesione w górę dłonie. To nic, że swoboda ruchu jest nieco ograniczona, że grupy z reguły nie opuszczają przestrzeni wyznaczonych sal, że na korytarzu uśmiech na twarzy rozpoznać można po ciepłym błysku w oczach, bo usta zakrywa maseczka… To nic. Tak trzeba.

Klasy ruszyły w teren, by odrabiać turystyczne zaległości, budować wzajemne relacje, poznawać to, co warte zobaczenia, zaspokajać uczniowską ciekawość świata. Pogoda rozpieszcza, a chwile spędzone na łonie natury w rówieśniczej grupie dają pozytywną energię, radość, możliwość wspaniałej zabawy.

Na wyjazdy, te bliskie i te nieco odległe, uczniowie czekali z utęsknieniem.

Do szkoły znowu przybywają zaproszeni goście. Atrakcyjne tematy spotkań czy możliwość bezpośrednich obserwacji kuszą wielu uczniów. Przez pewnien czas pozbawieni byli tego, a przecież nic nie jest w stanie zastąpić chwil aktywnego działania. Ich wartość dydaktyczna jest nieoceniona.

Trwają przygotowania do konkursów wiedzy i umiejętności. Grupy humanistów, matematyków, miłośników biologii czy chemii znowu podejmują żmudne wysiłki, by sprostać wysokim wymaganiom. Powstają kolejne konkursowe wiersze… Sportowcy, korzystając z możliwości, jakie niesie ze sobą nowa sala gimnastyczna, z ochotą spotykają się na dodatkowych zajęciach, bo przecież „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Pandemia pozostawiła po sobie groźne braki w uczniowskich umiejętnościach. Od września organizowane są więc zajęcia wspierające uczniów i umożliwiające powrót do nauki na oczekiwanym poziomie.

Jak długo możliwe będzie zachowanie warunków pracy w oparciu o bezpośrednie interakcje? Wiele zależy od nas, od naszej odpowiedzialności, zdyscyplinowania, umiejętności podporządkowania się wymogom sanitarnym.
Nie zniszczmy więc swoim niefrasobliwym zachowaniem tego, za czym tak tęskniliśmy w ubiegłym roku szkolnym!

Ewa Wąsik


AKTUALNOŚCI

Wycieczka do Sandomierza

PSP - 3 Stalowa Wola, 5 listopada 2021.

Złota polska jesień sprzyja poznawaniu piękna naszej ojczyzny. 28 października klasy 1b i 1c pod opieką p. R.Mierzyńskiej, p. R. Ziajki i p. M.Laskowskiej wybrały się do wyjątkowego i pięknego Sandomierza. Miasto umiejscowione jest na siedmiu wzgórzach nad brzegiem Wisły, stąd czasami określane  jest jako „mały Rzym”. Historycznie Sandomierz położony jest w Małopolsce, był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, obecnie należy do województwa świętokrzyskiego. Wycieczkę uczniowie rozpoczęli od spotkania z panią przewodnik na dziedzińcu zamku zbudowanego w XIV wieku z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. W trakcie pobytu w tym pięknym mieście uczniowie mogli podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego Bramy Opatowskiej, przeszli Podziemną Trasą Turystyczną, czyli sandomierskimi lochami, gdzie poznali legendę o Halinie Krępiance. Wiele emocji wzbudziło spotkanie z rycerzem w dawnej zbrojowni, w tym niezwykłym miejscu  każdy mógł na chwilę przenieść się w dawne czasy i na własnej skórze poczuć ciężar, z którym zmagał się rycerz przymierzając zbroje rycerzy, husarzy, pikinierów, poznać wagę miecza, szabli.
W programie wycieczki nie zabrakło również zwiedzania Bazyliki Katedralnej i Muzeum Diecezjalnego, zwanego również Domem Długosza, który jest jednym z ważniejszych i cenniejszych zabytków Sandomierza.
Tak udana wyprawa na pewno na długo pozostanie w pamięci małych turystów.

Renata Mierzyńska


AKTUALNOŚCI

Plener fotograficzny

PSP - 3 Stalowa Wola, 4 listopada 2021.

W tym roku kalendarzowym wyjątkowo długo cieszymy się piękną jesienią. Wszystko za sprawą suchej i ciepłej aury, która sprawiła że wszystkie rośliny zmieniły się nie do poznania. Zielone barwy ustąpiły miejsca czerwonym, brązowym i żółtym nadając parkom innym wymiar. W ramach zajęć z plastyki klasy siódme wyruszyły na plener fotograficzny, który zaowocował piękną wystawą jesiennych zdjęć. Nie potrzebowaliśmy super sprzętu, wystarczyły komórki i kilka pomysłów. Bawiliśmy się świetnie buszując wśród liści w naszym pięknym Parku 24.

Ewa Kozioł